EUGEN INDJIC — fortepian

© Eugen Indjic, fot. Alexandre IndjicObdarzony wielkim talentem pianista pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Laureat IV nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (1972) i II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Urodził się w Belgradzie w 1947 roku. W wieku 4 lat wyemigrował z matką do USA. Wysłuchawszy płyty z nagraniem dzieł Chopina, zainteresował się muzyką.

Chcąc grać te utwory, w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a swój pierwszy koncert dał już rok później z towarzyszeniem Springfield Symphony. Naukę kontynuował u wybitnego rosyjskiego pianisty Aleksandra Borowskiego. Mając 12 lat dokonał pierwszego nagrania. Podczas koncertów wykonywał w tym czasie m.in. dzieła Chopina, Debussy’ego, Prokofiewa, Liszta i Brahmsa, występując z orkiestrami waszyngtońską i bostońską, której był najmłodszym solistą w dotychczasowej historii. W roku 1963 odbył w Danii — wraz z Aleksandrem Borowskim — pierwszą trasę koncertową. Duński dziennik „Politiken” napisał wówczas: „Chopina gra jak Polak, Débussy’ego jak Francuz, a Prokofiewa jak Rosjanin”. Od 1965 roku studiował równocześnie w Juilliard School of Music w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie w Harvardzie. Lekcji prywatnych udzielał mu ponadto Artur Rubinstein, stając się na wiele lat przyjacielem i mentorem młodego pianisty i określając go słowami: „światowej klasy pianista o rzadkiej muzycznej i artystycznej perfekcji”.

Na początku lat 70. ubiegłego wieku, poślubiwszy Odile Rabaud, osiadł we Francji, a następnie przyjął, obok amerykańskiego, również francuskie obywatelstwo. Sukcesy w najważniejszych międzynarodowych konkursach pianistycznych (Warszawa, Leeds, Tel Awiw) zaowocowały występami z czołowymi orkiestrami USA, Ameryki Południowej, Europy i Azji. Od tego czasu występował w najważniejszych salach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall, Avery Fisher Hall, Queen Elisabeth Hall, Concertgebouw, Musikverein, Salle Pleyel and Théâtre des Champs-Elysées, Tchaikovsky Hall, La Scala. Dokonał wielu nagrań płytowych, utrwalając dzieła Chopina, Debussy’ego, Schumanna, Prokofiewa, Beethovena, Saint-Saënsa, Strawińskiego. Został także zaproszony do udziału w telewizyjnej koprodukcji (Francja, Polska, Japonia) z zapisem wszystkich dzieł Chopina. Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Warszawie (2000), Lizbonie, Tel Awiwie, Pradze, Monte Carlo. Regularnie prowadzi także kursy mistrzowskie w Europie, Japonii i USA. W 2010 został pianistą–rezydentem Praskiej Orkiestry Symfonicznej. Często gościł i występował w Polsce, ostatnio m.in. podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2014 roku.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 19.11.2016 | SOBOTA 19:00 | EUGEN INDJIC — RECITAL FORTEPIANOWY
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE:
Fryderyk Chopin — Mazurek nr 3 cis-moll, op. 50 (1841–1842)
Fryderyk Chopin — Mazurek nr 4 b-moll, op. 24 (1833–1836)
Fryderyk Chopin — Mazurek nr 3 cis-moll, op. 63 (1846)
Robert Schumann — 18 Davidsbündlertänze, op. 6 (1837)
Fryderyk Chopin — Ballada nr 1 g-moll, op. 23 (1831)
Fryderyk Chopin — Impromptu nr 2 Fis-dur, op. 36 (1839)
Fryderyk Chopin — Impromptu nr 3 Ges-dur, op. 51 (1842)
Fryderyk Chopin — Scherzo nr 2 b-moll, op. 31 (1935–1837)







www.eugenindjic.com
www.facebook.com/EugenIndjic