KWARTET JAZZOWY ŁUKASZA PAWLIKA

© Łukasz PawlikŁukasz Pawlik, rozpoczynając pracę nad swoim autorskim albumem Lonely Journey, zaprosił do jej nagrania m.in. saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wcześniej w zespole Kattorna, a także znakomitą, uhonorowaną Nagrodą Grammy za płytę Night In Calisia, sekcję rytmiczną: Pawła Pańtę i Cezarego Konrada. Muzycy wystąpią razem w Puławach, prezentując materiał z płyty Łukasza Pawlika Lonely Journey, która miała swoją premierę w 2016 roku.

SKŁAD: Łukasz Pawlik — fortepian, instrumenty klawiszowe; Dawid Główczewski — saksofony; Paweł Pańta — gitara basowa; Cezary Konrad — perkusja.

ŁUKASZ PAWLIK — Pianista jazzowy, wiolonczelista, kompozytor, aranżer. Absolwent Robert Schumann-Hochcshule w Düsseldorfie. Urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Rodzice są koncertującymi pianistami, odnoszącymi znaczne sukcesy w działalności zawodowej. Matka — Jolanta Pawlik — jest cenioną kameralistką, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, natomiast ojciec — Włodek Pawlik — jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w Polsce, pierwszym polskim jazzmanem uhonorowanym nagrodą Grammy. Dorastając w takich warunkach, Łukasz Pawlik już od wczesnego dzieciństwa oswajał się z muzyką klasyczną i jazzową, wcześnie rozpoczynając edukację muzyczną. Pierwszymi instrumentami, po które sięgnął, były fortepian i perkusja, jednak rodzice zdecydowali, aby rozpoczynając naukę w szkole podstawowej zajął się wiolonczelą. Związek z tym instrumentem trwa do dziś.

Łukasz Pawlik ma za sobą współpracę z renomowanymi  orkiestrami symfonicznymi, m.in. Düsseldorfer Symphoniker i Sinfonieorchester Wuppertal, a także liczne osiągnięcia konkursowe, w tym zwycięstwo w Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, które umożliwiło mu podjęcie studiów w Stanach Zjednoczonych. Pobyt w USA okazał się kamieniem milowym na jego muzycznej drodze. To właśnie w USA, gdzie studiował na uczelni Western Michigan University na dobre zainteresował się jazzem. Możliwość zgłębienia tajników muzyki improwizowanej, a z drugiej strony uczęszczania na zajęcia z kompozycji i kontrapunktu klasycznego dostarczyły mu bodźców, które po powrocie do Polski przekuł w nowe pomysły muzyczne.

Przestrzenią do ich realizacji stała się międzynarodowa formacja Kattorna, która powstała z inspiracji muzyką Krzysztofa Komedy, którego muzykę artysta starał się popularyzować poza Polską. Zespół grający na początku głównie Komedę, zaczął w miarę upływu czasu ewoluować w stronę autorskich wizji Łukasza Pawlika, zdobywając liczne nagrody w konkursach jazzowych, takich jak: Nadzieje Warszawy, Berlin Jazz Award, Krokus Jazz Festival, czy wreszcie indywidualny sukces artysty na Jazzie Nad Odrą (II nagroda w Konkursie na Indywidualność Jazzową). W 2010 roku ukazała się płyta Straying To The Moon zespołu, przyjęta pozytywnie przez krytykę, której trzon stanowiły kompozycje Łukasza Pawlika, inspirowane twórczością Komedy.  W 2014 roku artysta rozpoczął pracę nad nowym materiałem muzycznym pod kątem następnej, tym razem autorskiej, płyty. Do jej nagrania zaprosił saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wiele lat w zespole Kattorna, a także znakomitą, nagrodzoną Grammy za płytę Night In Calisia, sekcję rytmiczną (Paweł Pańta i Cezary Konrad) oraz gości specjalnych z USA (Mike’a Sterna i Michaela „Patchesa” Stewarta). Muzyka z płyty Lonely Journey, wydanej w lutym 2016 roku, osadzona jest w stylistyce jazz-fusion, a Łukasz Pawlik, obok fortepianu, sięga także po piana elektryczne, korzysta z loopów, samplerów, instrumentów wirtualnych, tworząc muzykę, w której nowoczesna elektronika przenika się z jazzową narracją solistów.  Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków. W 2016 roku Łukasz Pawlik pojawił się jako solista — wiolonczelista i pianista na albumie 4 Works 4 Orchestra z muzyką ojca — Włodka Pawlika.

DAWID GŁÓWCZEWSKI — Saksofonista. Absolwent Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2004 roku  w ramach programu Erasmus studiował także na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1997, 1998). Laureat wielu konkursów klasycznych i jazzowych, takich jak: Festiwal Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni  (2002), Radom Jazz Days (I nagroda, 2004), Nadzieje Warszawy (I nagroda, 2006), Berlin Jazz & Blues Award (Grand Prix z zespołem Kattorna, 2006), Grand Prix Festiwalu Big Bandów w Usti nad Labem (2010). Ponadto otrzymał wyróżnienia indywidualne w konkursach takich jak: Jazz nad Odrą (2006), Nadzieje Warszawy (2006), Europejskie Integracje Muzyczne (2006), Festiwal Big Bandów w Nowym Tomyślu (2010), Festiwal Big Bandów w Usti nad Labem (2010). Występował na festiwalach: Sounds No Walls (Berlin), Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami (Kraków),  Ancona Summer Jazz Festiwal, Hanza Jazz Festival, Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny — Janowiec), Warsaw Summer Jazz Days, Bielska Zadymka Jazzowa, Marigliano In Jazz, Jazz Ahead (Brema), Jazz w Ruinach, LOTOS Jazz Festival, Śląski Festiwal Jazzowy, Baltic Song in Karlshamn (z orkiestrą Alex Band), Jazz Nad Odrą, Berlin Jazz & Blues Award, Nadzieje Warszawy, Festiwal Big Bandów w Nowym Tomyślu. Ma na koncie współpracę w wieloma znanymi artystami muzyki rozrywkowej i jazzu, takimi jak: Zbigniew Wodecki, Rudi Schubert, Ania Wyszkoni, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Boney M, Włodek Pawlik, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Zbigniew Preisner.

PAWEŁ PAŃTA — Kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem G. Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado. W latach 1996–1998 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów na całym świecie. Współpracował z czołówką polskiego jazzu oraz z wieloma wybitnymi artystami muzyki klasycznej. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. W 2001 roku rozpoczął najważniejszy etap muzycznej kariery — współpracę z Włodkiem Pawlikiem, z którym nagrał takie albumy jak Sonety Szekspira, Anhelli, Tykocin Jazz Suite, Struny na Ziemi, Wieczorem. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album Night in Calisia.

CEZARY KONRAD — Perkusista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej  Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Przez czytelników miesięcznika „Jazz Forum” uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top (nieprzerwanie od 1992 roku). Pod koniec studiów klasycznych poświecił się muzyce jazzowej, a pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio (wraz z pianistą Filipem Wojciechowskim w 1989 roku), z którą w 1990 roku zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie oraz otrzymał I nagrodę na Festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa — Klucz Do Karier. W tym samym roku Central Heating Trio było również finalistą międzynarodowych konkursów jazzowych: 9. European Jazz Competition w Leverkusen (Niemcy) i Europe Jazz Contest w Hoeliard (Belgia). W kolejnych latach artysta nagrał współautorską płytę wraz z Susan Weinert — Meeting in Krakow oraz założył swoją pierwszą grupę — Cezary Konrad Quartet, z którą nagrał autorską płytę — One mirror… many reflections. Od 2006 roku Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń artysty jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy. W 2014 roku płyta z jego udziałem Night in Calisia zdobyła Nagrodę Grammy. Od ponad dwudziestu lat Cezary Konrad pozostaje w czołówce najlepszych polskich perkusistów. W 2015 roku ukazała się trzecia autorska płyta perkusisty — Cezary Konrad – On Classical.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 21.11.2016 | PONIEDZIAŁEK 19:00 | ŁUKASZ PAWLIK — LONELY JOURNEY
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: Łukasz Pawlik — Lonely Journey





www.lukaszpawlik.com
www.facebook.com/lukasz.pawlik.music