PRAWYKONANIE NA ZAMKNIĘCIE FESTIWALU WSZYSTKIE STRONY ŚWIATA

17 | 11 | 2016

© Nikolet BurzyńskaWłodek Pawlik, Janusz Grzywacz, Marcin Partyka — to właśnie prawykonania kompozycji tych artyustów słyszeliśmy na poprzednich edycjach Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Są one jednym z najważniejszych elementów programu. W tym roku do tego zacnego grona dołączy Nikolet Burzyńska. 26 LISTOPADA (POK „DOM CHEMIKA”) publiczność będzie miała okazję posłuchać utworu ‚Migot’ na orkiestrę kameralną.

Migot to utwór wielowątkowy. Poszczególne części odznaczają się kontrastującym charakterem nosząc znamiona — jedne witalizmu, a inne płynących sennych płaszczyzn. W niektórych momentach doszukać się można inspiracji folklorystycznymi cechami instrumentów takich jak obój, waltornie czy smyczki. Przez cały utwór przewija się tytułowe drganie blasku rozumiane na różne sposoby: jako jasne barwy, oscylujące harmonie, falujące zaśpiewy, szklistość, wibrujące artykulacje.

„Zawsze lubiłam improwizować, ale o kompozycji zaczęłam myśleć dopiero w gimnazjum — po koncercie finałowym konkursu Patri Patriae. Pomyślałam wtedy, że ja też chcę być kompozytorem. I na kolejną edycję konkursu skomponowałam mój pierwszy w życiu utwór na orkiestrę (a drugi w ogóle). Nieco naiwnie pomyślałam sobie, że jeśli mi się uda, to będzie to dla mnie znak, że mam się w życiu zająć kompozycją” — tak o początkach swojej przygody z komponowaniem opowiada artystka.

NIKOLET BURZYŃSKA to młoda kompozytorka, która podczas studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Conservatoire de Strasbourg oraz kursów i warsztatów kompozytorskich miała okazję uczyć się od takich kompozytorów jak Louis Andriessen, Mark André czy Tadeusz Wielecki. Jej muzyka była wykonywana m.in. przez Orkest de ereprijs pod dyrekcją Roba Vermeulena, Voix de Strass pod dyrekcją Catherine Bolzinger oraz Orkiestrę i Chór żeński Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. Nikolet Burzyńska jest laureatką Stypendium Prezesa Rady Ministrów i  Ablaze Records Scholarship oraz laureatką wielu prestiżowych nagród, jak chociażby II nagrody Sorodha Composition Competition, a także I nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae w Katowicach.

Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU. Do zobaczenia w Puławach!