RYKARDA PARASOL

© Rykarda Parasol, fot. Glass CoffinRykarda Parasol — znakomita amerykańska wokalistka i autorka piosenek — występuje w Puławach po raz pierwszy. Koncert odbywa się w ramach trasy promującej europejską premierę albumu The Color of Destruction na płycie winylowej (Warner Music Poland, 2016). Artystce będą towarzyszyć polscy muzycy, którzy koncertują z nią podczas koncertów w Europie.

SKŁAD: Rykarda Parasol — wokal, gitara; Miłosz Wośko — instrumenty klawiszowe, akordeon; Robert Rasz — perkusja, instrumenty perkusyjne.

RYKARDA PARASOL — Amerykańska wokalistka i autorka piosenek, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia ojca, Ryszarda). Artystka nagrywa i występuje z akompaniamentem gitary akustycznej i fortepianu, często z towarzyszeniem zespołu. Jej unikatowy muzyczny styl ma swoje początki w edukacji artystycznej, muzycznej i literackiej. Występowała na scenie z takimi wybitnymi artystami jak: Frank Black, Jason Collett, Jolie Holland, Kirsten Hirsh, Chuck Prophet, Jonette Napolitano, And You Will Know Us By The Trail of Dead. Od ponad dekady samodzielnie tworzy muzykę, teksty i projekty graficzne wszystkich swoich płyt: Our Hearts First Meet (2006), For Blood and Wine (2010), Against the Sun (2013), The Color of Destruction (2015). Wszystkie wydane do tej pory albumy zbierają doskonałe recenzje w Europie i USA. Album The Color of Destruction ukazał się na płycie winylowej w całej Europie. Pod względem instrumentalnym i aranżacyjnym jest on najbardziej rozbudowanym dziełem w całym dorobku artystki. Poza standardowymi instrumentami (bas, gitara akustyczna, perkusja, fortepian) słyszymy tutaj bogatą mozaikę brzmień wiolonczeli, skrzypiec, trąbki i fletu, a także zaproszonych do udziału dwóch amerykańskich wokalistów z Zachodniego Wybrzeża: Dante Aliano White’a i Barta Davenporta. Artystka występowała na wielu ważnych festiwalach, m.in.: SXSW, The Hardly Strictly Bluegrass Festival, Popkomm, Waves Vienna, Waves Bratislava, Heineken Opener, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Rykarda Parasol wiele podróżuje po świecie. Od kilku lat spędza dużo czasu w Paryżu, gdzie studiuje poezję amerykańską i zgłębia tajniki argentyńskiego tanga. Rozgłos przyniosły jej swego czasu występy w polskich więzieniach o zaostrzonym rygorze. Jej związki z Polską pogłębiły się odkąd artystka nawiązała współpracę z supergrupą Heart and Soul, stworzoną przez muzyków formacji L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland i Cool Kids of Death. Rykarda Parasol nagrała z nimi EPkę Heart and Soul (2011) oraz pełnowymiarowy album Heart and Sould Presents Songs of Joy Division (2015). Jej piosenki znalazły się także na ścieżce dźwiękowej filmu Sala samobójców (2011).

MIŁOSZ WOŚKO — Pianista, aranżer, producent muzyczny, muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w specjalności kompozycja i aranżacja oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie, gdzie ukończył reżyserię dźwięku. Jako aranżer orkiestry smyczkowej pracował między innymi przy płytach Andrzeja Smolika (3 i 4) i Lory Szafran: Sekrety Życia według Leonarda Cohena. Był również producentem muzycznym tego nagrodzonego złotą płytą albumu, jak również kolejnego wydawnictwa wokalistki Nad Ranem. W 2014 roku opracował na orkiestrę utwory zespołu SBB wykonane podczas Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W ostatnich latach prezentował również własne kompozycje orkiestrowe, najczęściej z jazzową sekcją, a także aranżował tematyczne koncerty, m.in. utwory Krzysztofa Komedy na fortepian i kwartet smyczkowy dla pianisty Janusza Olejniczaka czy kompozycje Józefa Skrzeka na potrzeby widowiska 63 dni gniewu z okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Współprodukował debiutancki album Meli Koteluk Spadochron, który przyniósł artystce dwie statuetki Fryderyk. Współpracował z Miką Urbaniak, Markiem Dyjakiem, Iwoną Loranc, Rykardą Parasol i zespołem Afro Kolektyw. Zajmuje się tworzeniem muzyki dla teatru i Teatru Telewizji, a także do filmów animowanych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Animacja American Dream była prezentowana na wielu festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, zdobywając I nagrodę w kategorii animacji na Festiwalu Młodzi i Film 2008. Dokument Dzikie szczęście (Savage Joy) był prezentowany między innymi w Telewizji Planete, TVP Kultura, Kino Polska. Współdziała z wieloma wykonawcami muzyki alternatywnej jako aranżer, konsultant muzyczny, pianista, realizator dźwięku. W 2011 roku współpracował przy powstającym na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego cyklu programów Muzykoteka Szkolna.

ROBERT RASZ — Perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z wieloma zespołami (m.in.: Emergency, Raalya, Zimpel/Traczyk/Rasz Trio, Kadabra, The Light) i artystami (m.in.: Gaba Kulka, Mela Koteluk, Rykarda Parasol, Aram Shelton, Olivia Anna Livki, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Jerzy Małek, Wojciech Pulcyn, Piotr Cieślikowski, Marcin Małecki). Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Nordischerklang w Graisfwald (Niemcy), Jazz in Brugge (Belgia), Migration Festival (Tajwan), Bielska Zadymka Jazzowa. W 2002 roku zdobył indywidualne wyróżnienie na Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, a w 2005 roku wraz z zespołem uhonorowany został I nagrodą dla Najlepszego Zespołu Jazzowego na Festiwalu Nadzieje Warszawy. W swojej dyskografii ma kilkanaście albumów studyjnych, koncertowych i muzyki filmowej. Dostał złotą płytę za album Hat, Rabbit nagrany z Gabą Kulką oraz złote i platynowe płyty za Spadochron i Migracje nagrane z Melą Koteluk.

ZNAJDŹ W PROGRAMIE: 22.11.2016 | WTOREK 19:00 | RYKARDA PARASOL, SUPPORT: SWIERNALIS
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O REPERTUARZE: Rykarda Parasol — The Color of Destruction







www.rykardaparasol.com
www.facebook.com/RykardaMusic