MUZYCZNE ZWIERZENIA RYKARDY PARASOL I SWIERNALISA

22 | 11 | 2016

Rykarda Parasol © Festiwal Dwa Brzegi, fot. Tomasz StokowskiRykarda Parasol — znakomita amerykańska wokalistka i autorka piosenek — zagra we wtorek, 22 listopada, na Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Będzie to jej pierwszy występ w Puławach. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej europejską premierę albumu The Color of Destruction na płycie winylowej. Jako support wystąpi Swiernalis, nowy artysta wytwórni Kayax.

Czwarty album RYKARDY PARASOL został nagrany w San Francisco. Jak zwykle jest to dzieło w pełni autorskie — artystka sama napisała teksty i muzykę oraz wyprodukowała płytę. Pod względem instrumentalnym i aranżacyjnym The Color of Destruction jest najbardziej rozbudowanym dziełem w całym jej dorobku. Poza standardowymi instrumentami (bas, gitara akustyczna, perkusja, fortepian) usłyszymy tutaj bogatą mozaikę brzmień wiolonczeli, skrzypiec, trąbki i fletu.

Rafał Rejowki napisał o Rykardzie, że „swoim głosem mogłaby przemawiać śmierć, gdy łagodnie zamyka oczy życiowym awanturnikom i poetom przeklętym”. Krzysztof Varga dodał: „(…) Parasol, proszę mi wierzyć, w tej chwili wysyła PJ Harvey na artystyczną emeryturę”. Artystce na Festiwalu Wszystkie Strony Świata będą towarzyszyć polscy muzycy, którzy koncertują z nią podczas koncertów w Europie: Miłosz Wośko na instrumentach klawiszowych i akordeonie oraz Robert Rasz na perkusji.

Wtorkowe wydarzenie zainauguruje SWIERNALIS, który niedawno wydał debiutancki album Drauma. Jest laureatem Nagrody im. Maksa Szoca Festiwalu Fama za „nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną”. Jego życie to gotowy scenariusz niewesołego dramatu, którego fragmenty można poznać, wsłuchując się w teksty piosenek i opowieści snute podczas koncertów. Pierwszy singiel Sierść to pochwała smutku, niewidzialnego przyjaciela Swiernalisa, który rzadko kiedy go opuszcza, a także opowieść o tym, jak można krzywdzić najbliższych.

Na koncert zapraszamy we wtorek, 22 listopada (POK „Dom Chemika”) — godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.