PRAWYKONANIE UTWORU „MIGOT” NIKOLET BURZYŃSKIEJ NA ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

26 | 11 | 2016

© Nikolet BurzyńskaNIKOLET BURZYŃSKA, absolwentka kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Conservatoire de Strasbourg, zawładnie sceną ostatniego dnia Festiwalu Wszystkie Strony Świata. To właśnie prawykonanie utworu jej autorstwa usłyszymy na zakończenie tegorocznej edycji.

Muzyka kompozytorki, określana jako pełna energii i życia, została doceniona między innymi przez światowej sławy skrzypaczkę Hilary Hahn, a czołowy kompozytor amerykański i laureat Oskara John Corigliano napisał, że wróży jej wielką przyszłość. Nikolet Burzyńska zdobyła nagrody i wyróżnienia w piętnastu konkursach kompozytorskich. Pomimo młodego wieku stworzyła już około pięćdziesięciu kompozycji. Komponuje także muzykę teatralną i filmową oraz do tańca współczesnego.

Publiczność Wszystkich Stron Świata będzie miała okazję usłyszeć prawykonanie utworu ‚Migot’ na orkiestrę kameralną. Przez całą kompozycję przewija się tytułowe drganie blasku rozumiane na różne sposoby: jako jasne barwy, oscylujące harmonie, falujące zaśpiewy, szklistość, wibrujące artykulacje. Brzęczenie różnorodnej masy, zaśpiewy i pojękiwania, morze drobnych zdarzeń, przenikających się i łączących w przestrzeń niejednorodną, poruszane wspólnym rytmem elementy jednego procesu. Tak można by określić dźwięki natury — od ciała przez ziemską przyrodę do gwiazd, albo też to, co dzieje się w utworze.

Prawykonania są bardzo ważną częścią Festiwalu. W poprzednich edycjach puławskiego wydarzenia swoje prawykonania miały kompozycje Włodka Pawlika, Janusza Grzywacza i Marcina Partyki.

W sobotni wieczór publiczność usłyszy również Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur, K. 219 oraz Symfonię nr 4 D-dur, K. 19, oba autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pierwszy, z uwagi na wysokie wymagania techniczne stawiane soliście, można uznać za otwarcie nowego rozdziału w historii wiolinistyki. Drugi napisał Mozart mając zaledwie 9 lat, podczas długiego tournée, które objęło wiele miast europejskich. Ojciec młodego kompozytora zaplanował je, by zaprezentować talent swoich dzieci na najważniejszych dworach starego kontynentu.

Na koncert zamknięcia 7. Puławskiego Festiwalu Wszystkie Strony Świata — którego wykonawcami będą ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ, skrzypek EMANUEL SALVADOR i dyrygent ADAM KLOCEK — zapraszamy w sobotę, 26 listopada – POK „Dom Chemika”, godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR.

Festiwal odbywał się w dniach 18–26 listopada 2016. Dziękujemy wszystkim widzom Festiwalu oraz zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

WYCIECZKA W KIERUNKU BLUESA Z SHAUN BOOKER

25 | 11 | 2016

© Shaun Booker, fot. Aigars LapsaNazywano ją „enigmą” z uwagi na intrygujące połączenie mocnego głosu i drobnej postury: Shaun Booker zaśpiewa w piątek na Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Na gitarze będzie jej akompaniował Jonn Del Toro Richardson.

Puławski koncert odbywa się w ramach trasy promującej album „Blue Plate Special”, sygnowany nazwiskami wspomnianej wokalistki oraz gitarzysty Seana Carney’a. Utwory, które znalazły się na płycie to w większości kompozycje autorstwa Shaun. To przede wszystkim blues, ale usłyszymy także wycieczki w kierunku rocka, soulu i funku. Na liście piosenek znajduje się również utwór, którym artyści złożyli hołd wielkiej ikonie muzyki bluesowej — B.B. Kingowi.

SHAUN BOOKER jest amerykańska wokalistką, która bardzo wcześnie rozpoczęła edukację muzyczną. Niestety, na początku swoich występów spotkały ją nieprzyjemności związane z jej kolorem skóry. Shaun jednak nigdy się nie poddała. Na swoim koncie ma udział w International Blues Challenge. Energetyczny występ przyniósł jej wówczas miano „Cesarzowej Beale Street”. Na scenie artystka eksploduje muzyczno-taneczną energią, przejmując kontrolę nad widowiskiem i publicznością.

Na scenie w Puławskim „Domu Chemika” towarzyszyć jej będzie JONN DEL TORO RICHARDSON, zdobywca nagrody dla najbardziej obiecującego gitarzysty podczas International Blues Challenge w Memphis w 2005 roku. Bluesa interpretuje w unikalny sposób, pięknym tonem gitary, łącząc szeroki wachlarz stylistyk, co spotyka się z aplauzem publiczności, krytyków i jurorów. Muzyką zajmuje się od dziecka, gdy wraz z babcią i rodzeństwem występował z grupą mariachi, czyli wywodzącym się z tradycji meksykańskiej zespołem, którego instrumentarium opiera się na skrzypcach i różnych odmianach gitary. W roku 2015 ukazał się jego solowy debiut „Tengo Blues”.

Na koncert zapraszamy w piątek, 25 listopada – POK „Dom Chemika”, godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.

RODZINNA MUZYKA NA FESTIWALU: LASOŃ ENSEMBLE I KAPELA MALISZÓW

23 | 11 | 2016

© Kapela MaliszówLASOŃ ENSEMBLE tworzy pięciu muzyków, których idea kameralistyki połączyła w jeden zespół. Ich domem stało się miasto Mikołów, które pełni rolę mecenasa kultury muzycznej i pomimo swoich niewielkich rozmiarów od lat pretenduje do miana muzycznego serca Śląska.

Zespół powstał w 2009 roku, a do rodzeństwa Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, pochodzących z wielopokoleniowej muzycznej rodziny, dołączyli pianista Piotr Sałajczyk, skrzypaczka Agnieszka Lasoń oraz altowiolistka Elżbieta Mrożek-Loska. Zespół fascynuje się nietypowymi projektami, opartymi na współdziałaniu sztuk i kierunków muzycznych. W roku 2010 zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Tina Orsi Anguissola Scotti w Val Tidone we Włoszech. 23 listopada usłyszymy dzieła Grażyny Bacewicz, Aleksandra Lasonia i Juliusza Zarębskiego, których wykonania w interpretacji Lasoń Ensemble zostały zarejestrowane na albumie Polskie kwintety fortepianowe.

KAPELA MALISZÓW to inna rodzinna grupa, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół pochodzi z Beskidu Niskiego i inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl.

Na repertuar koncertu złożą się przede wszystkim utwory pochodzące z albumu Mazurki Niepojęte. Podstawą repertuaru są transowe melodie mazurkowe, komponowane przez ojca i syna – Jana i Kacpra. Uzupełnia je niewiarygodna dojrzałość głosu i wspaniałe poczucie rytmu córki Zuzanny. Kapela Maliszów wystąpi z towarzyszeniem ORKIESTRY UMFC pod kierunkiem ADAMA KLOCKA. Autorami orkiestracji utworów są PAWEŁ PRZEZWAŃSKI i NIKOLET BURZYŃSKA.

Na koncert Lasoń Ensemble zapraszamy w środę, 23 listopada. Kapela Maliszów wystąpi dzień później: w czwartek, 24 listopada. Oba koncerty w POK „Dom Chemika” o godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.



MUZYCZNE ZWIERZENIA RYKARDY PARASOL I SWIERNALISA

22 | 11 | 2016

Rykarda Parasol © Festiwal Dwa Brzegi, fot. Tomasz StokowskiRykarda Parasol — znakomita amerykańska wokalistka i autorka piosenek — zagra we wtorek, 22 listopada, na Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Będzie to jej pierwszy występ w Puławach. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej europejską premierę albumu The Color of Destruction na płycie winylowej. Jako support wystąpi Swiernalis, nowy artysta wytwórni Kayax.

Czwarty album RYKARDY PARASOL został nagrany w San Francisco. Jak zwykle jest to dzieło w pełni autorskie — artystka sama napisała teksty i muzykę oraz wyprodukowała płytę. Pod względem instrumentalnym i aranżacyjnym The Color of Destruction jest najbardziej rozbudowanym dziełem w całym jej dorobku. Poza standardowymi instrumentami (bas, gitara akustyczna, perkusja, fortepian) usłyszymy tutaj bogatą mozaikę brzmień wiolonczeli, skrzypiec, trąbki i fletu.

Rafał Rejowki napisał o Rykardzie, że „swoim głosem mogłaby przemawiać śmierć, gdy łagodnie zamyka oczy życiowym awanturnikom i poetom przeklętym”. Krzysztof Varga dodał: „(…) Parasol, proszę mi wierzyć, w tej chwili wysyła PJ Harvey na artystyczną emeryturę”. Artystce na Festiwalu Wszystkie Strony Świata będą towarzyszyć polscy muzycy, którzy koncertują z nią podczas koncertów w Europie: Miłosz Wośko na instrumentach klawiszowych i akordeonie oraz Robert Rasz na perkusji.

Wtorkowe wydarzenie zainauguruje SWIERNALIS, który niedawno wydał debiutancki album Drauma. Jest laureatem Nagrody im. Maksa Szoca Festiwalu Fama za „nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną”. Jego życie to gotowy scenariusz niewesołego dramatu, którego fragmenty można poznać, wsłuchując się w teksty piosenek i opowieści snute podczas koncertów. Pierwszy singiel Sierść to pochwała smutku, niewidzialnego przyjaciela Swiernalisa, który rzadko kiedy go opuszcza, a także opowieść o tym, jak można krzywdzić najbliższych.

Na koncert zapraszamy we wtorek, 22 listopada (POK „Dom Chemika”) — godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.



NIEDZIELA Z RALPHEM KAMINSKIM, PONIEDZIAŁEK Z ŁUKASZEM PAWLIKIEM

20 | 11 | 2016

© Ralph Kaminski, fot. Wiktor MalinowskiNa zakończenie tygodnia w puławskim klubie Peweks publiczność Festiwalu Wszystkie Strony Świata usłyszy Morze. Właśnie tak zatytułowany jest debiutancki album Ralpha Kaminskiego, młodego obiecującego artysty, który właśnie rozpoczął serię koncertów promujących jego pierwszą płytę.

RALPH KAMINSKI — wokalista, kompozytor i autor tekstów — wystąpi w Puławach ze swoim zespołem, „najlepszym z możliwych”. My Best Band In The World to konglomerat talentów, stylów, osobowości i różnych muzycznych światów połączonych w jeden projekt. Piosenki jakie znalazły się na płycie to spójny, osobisty i w pełni autorski materiał. Jego muzyka jest dojrzała, głęboka i poruszająca, głównie dzięki różnorodnemu, wymykającemu się oczywistym klasyfikacjom wokalowi artysty. Ralph Kaminski jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, takich jak Grand Prix festiwalu Carpathia 2011 czy nagroda w kategorii muzyka na festiwalu Fama 2015.

Poniedziałek będzie z kolei należał do ŁUKASZA PAWLIKA. To pianista jazzowy, wiolonczelista, kompozytor, aranżer. Absolwent Robert Schumann-Hochcshule w Düsseldorfie. Na puławski koncert jego kwartetu jazzowego złożą się przede wszystkim kompozycje pochodzące z albumu Lonely Journey. Łukasz Pawlik zaprosił do jej nagrania m.in. saksofonistę Dawida Główczewskiego, a także znakomitą, uhonorowaną Nagrodą Grammy za płytę Night In Calisia, sekcję rytmiczną: Pawła Pańtę i Cezarego Konrada. Muzyka z tej płyty odwołuje się do estetyki brzmieniowej lat 80. i 90. XX wieku, wzbogaconej o możliwości nowoczesnej elektroniki. Marek Dusza z „Rzeczpospolitej” powiedział o płycie Łukasza Pawlika, że jest jak „amerykańska płyta jazzowych sław fusion, ale ma nad nimi jedną przewagę. Porywa młodzieńczą pasją lidera, który radością tworzenia ulubionych dźwięków dzieli się ze słuchaczami i skutecznie ich zaraża.”

Na koncert Ralpha Kaminskiego & MBBITW zapraszamy w niedzielę do klubu Peweks — godz. 19:00, wstęp wolny. Łukasz Pawlik zagra w poniedziałek o godz. 19:00 w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.



Strona 1 z 41234