RODZINNA MUZYKA NA FESTIWALU: LASOŃ ENSEMBLE I KAPELA MALISZÓW

23 | 11 | 2016

© Kapela MaliszówLASOŃ ENSEMBLE tworzy pięciu muzyków, których idea kameralistyki połączyła w jeden zespół. Ich domem stało się miasto Mikołów, które pełni rolę mecenasa kultury muzycznej i pomimo swoich niewielkich rozmiarów od lat pretenduje do miana muzycznego serca Śląska.

Zespół powstał w 2009 roku, a do rodzeństwa Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, pochodzących z wielopokoleniowej muzycznej rodziny, dołączyli pianista Piotr Sałajczyk, skrzypaczka Agnieszka Lasoń oraz altowiolistka Elżbieta Mrożek-Loska. Zespół fascynuje się nietypowymi projektami, opartymi na współdziałaniu sztuk i kierunków muzycznych. W roku 2010 zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Tina Orsi Anguissola Scotti w Val Tidone we Włoszech. 23 listopada usłyszymy dzieła Grażyny Bacewicz, Aleksandra Lasonia i Juliusza Zarębskiego, których wykonania w interpretacji Lasoń Ensemble zostały zarejestrowane na albumie Polskie kwintety fortepianowe.

KAPELA MALISZÓW to inna rodzinna grupa, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół pochodzi z Beskidu Niskiego i inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl.

Na repertuar koncertu złożą się przede wszystkim utwory pochodzące z albumu Mazurki Niepojęte. Podstawą repertuaru są transowe melodie mazurkowe, komponowane przez ojca i syna – Jana i Kacpra. Uzupełnia je niewiarygodna dojrzałość głosu i wspaniałe poczucie rytmu córki Zuzanny. Kapela Maliszów wystąpi z towarzyszeniem ORKIESTRY UMFC pod kierunkiem ADAMA KLOCKA. Autorami orkiestracji utworów są PAWEŁ PRZEZWAŃSKI i NIKOLET BURZYŃSKA.

Na koncert Lasoń Ensemble zapraszamy w środę, 23 listopada. Kapela Maliszów wystąpi dzień później: w czwartek, 24 listopada. Oba koncerty w POK „Dom Chemika” o godz. 19:00. Więcej informacji: ARTYŚCI, REPERTUAR. Festiwal odbywa się w dniach 18–26 listopada 2016. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM oraz do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU.