NIKOLET BURZYŃSKA — kompozytorka | PRAWYKONANIE

© Nikolet Burzyńska, fot. André DelvigneMuzyka kompozytorki, określana jako pełna energii i życia, została doceniona między innymi przez światowej sławy skrzypaczkę Hilary Hahn, a czołowy kompozytor amerykański i laureat Oskara John Corigliano napisał, że wróży jej wielką przyszłość. Nikolet Burzyńska studiowała kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (w klasie M. Błażewicza i S. Moryto) oraz Conservatoire de Strasbourg (w klasie M. Andre).
więcej…

EUGEN INDJIC — fortepian

© Eugen Indjic, fot. Alexandre IndjicObdarzony wielkim talentem pianista pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Laureat IV nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (1972) i II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Urodził się w Belgradzie w 1947 roku. W wieku 4 lat wyemigrował z matką do USA. Wysłuchawszy płyty z nagraniem dzieł Chopina, zainteresował się muzyką.
więcej…

ADAM KLOCEK — dyrygent

© Adam Klocek, Festiwal Dwa Brzegi, fot. Jarosław AntoniakDyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Od 2006 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, od 2011 roku dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia, a od 2012 roku Filharmonii Częstochowskiej. Jest także — od pierwszej edycji w 2010 roku — dyrektorem artystycznym Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.
więcej…

YIGAL MELTZER — trąbka

© Yigal MeltzerCharyzmatyczny muzyk, koncertujący na całym świecie, mianowany w 2001 roku pierwszym trębaczem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej, której członkiem jest od 1991 roku. Studiował w Izraelu i Nowym Jorku wraz z czołowymi trębaczami takimi jak: Philip Smith, Jim Pandolfi i Robert Frear. Występował wiele razy w Izraelu oraz na świecie jako solista Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą Zubina Mehty.
więcej…

EMANUEL SALVADOR — skrzypce

© Emanuel SalvadorJeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojej generacji. Już jako nastoletni artysta występował na wielu ważnych scenach muzycznych w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Portugalii, Holandii, Meksyku, Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech i na Malcie. Laureat takich nagród jak: I nagroda w konkursach Isolde Menges i Beckenham Festival, II nagroda w konkursie Jovens Musicos, wyróżnienie w konkursie Julio Cardona, stypendium Gulbenkian Foundation (2000–2003), dotacja Instituto Camões (2008–2009).
więcej…

SOLIŚCI MPF | KAROLINA BOBER — klarnet, NATALIA KARASZEWSKA — flet, DOMINIK KARASZEWSKI — waltornia, MAGDALENA LASKOWSKA — fagot

© SOLIŚCI MPF - Karolina Bober, Natalia Karaszewska, Dominik Karaszewski, Magdalena LaskowskaPodczas puławskiego koncertu Młodej Polskiej Filharmonii — młodzieżowej orkiestry dotowanej z prywatnych funduszy, złożonej z instrumentalistów wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań — będziemy mogli także usłyszeć jako solistów studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, stypendystów tego elitarnego projektu, którego celem jest promocja utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami oraz umożliwienie im debiutu w prestiżowych salach koncertowych obok światowej sławy koncertmistrzów.
więcej…

KAPELA MALISZÓW

© Kapela Maliszów, fot. Jarek MazurRodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski), założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl.
więcej…

KWARTET JAZZOWY ŁUKASZA PAWLIKA

© Łukasz PawlikŁukasz Pawlik, rozpoczynając pracę nad swoim autorskim albumem Lonely Journey, zaprosił do jej nagrania m.in. saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wcześniej w zespole Kattorna, a także znakomitą, uhonorowaną Nagrodą Grammy za płytę Night In Calisia, sekcję rytmiczną: Pawła Pańtę i Cezarego Konrada. Muzycy wystąpią razem w Puławach, prezentując materiał z płyty Łukasza Pawlika Lonely Journey, która miała swoją premierę w 2016 roku.
więcej…

LASOŃ ENSEMBLE

© Lasoń EnsemblePowstaniu zespołu w 2009 roku przyświecała idea stworzenia cameraty — bractwa artystów, dla których miłość muzyki kameralnej stanowi sedno artystycznej drogi. Do rodzeństwa Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, pochodzących z wielopokoleniowej muzycznej rodziny, dołączyli pianista Piotr Sałajczyk, skrzypaczka Agnieszka Lasoń oraz altowiolistka Elżbieta Mrożek-Loska. Zespół fascynuje się nietypowymi projektami, opartymi na współdziałaniu sztuk i kierunków muzycznych. Chętnie rozszerza także swój skład w oparciu o najwybitniejszych polskich instrumentalistów młodego pokolenia.
więcej…

MŁODA POLSKA FILHARMONIA

© Młoda Polska Filharmonia, Festiwal Dwa Brzegi, fot. Jarosław AntoniakJedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy złożona z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.
więcej…

ORKIESTRA SMYCZKOWA UNIWERSYTETU MUZYCZNEGO FRYDERYKA CHOPINA

© Orkiestra Smyczkowa UMFC, Festiwal Fama, fot. Piotr MorytkoFormacja złożona głównie z absolwentów i studentów UMFC, a powołana do życia na potrzeby świnoujskiego Festiwalu Fama w 2012 roku. Pod opieką maestro Adama Klocka corocznie bierze udział w różnorodnych projektach festiwalowych; w swoim dorobku ma kilka wyróżnień w kategorii muzyka, zdobytych na tym festiwalu. Zespół współpracował z Włodkiem Pawlikiem, Januszem Grzywaczem, Tomaszem Tomaszewskim i Baltic Neopolis Orchestra, a także przedstawiał autorskie programy, m.in. koncert Pełna powaga z kwartetami B. Dessnera, P. Glassa, M. Nymana i A. Pärta.
więcej…

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ

© Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, fot. Tomasz WolffZespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia. Historia ostatniego sukcesu orkiestry, który przyniósł jej największy rozgłos jest ściśle związana z Kaliszem. Z okazji jubileuszu 1850 lat Kalisza zamówiono u Włodka Pawlika utwór Night in Calisia. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.
więcej…

RALPH KAMINSKI & MY BEST BAND IN THE WORLD

© Ralph Kaminski, fot. Daria SzczygiełRalph Kaminski — wokalista, kompozytor i autor tekstów — wystąpi w Puławach ze swoim zespołem, „najlepszym z możliwych”, prezentując materiał, który ukazuje się właśnie na jego debiutanckiej płycie Morze. My Best Band In The World to konglomerat talentów, stylów, osobowości i różnych muzycznych światów połączonych w jeden projekt
więcej…

RYKARDA PARASOL

© Rykarda Parasol, fot. Glass CoffinRykarda Parasol — znakomita amerykańska wokalistka i autorka piosenek — występuje w Puławach po raz pierwszy. Koncert odbywa się w ramach trasy promującej europejską premierę albumu The Color of Destruction na płycie winylowej (Warner Music Poland, 2016). Artystce będą towarzyszyć polscy muzycy, którzy koncertują z nią podczas koncertów w Europie.
więcej…

SHAUN BOOKER & JONN DEL TORO RICHARDSON

© Shaun Booker, fot. Aigars LapsaPuławski koncert odbywa się w ramach trasy promującej album Blue Plate Special (Nite Owlz Records, 2015), sygnowany nazwiskami wokalistki Shaun Booker i gitarzysty Seana Carney’a.
więcej…

SWIERNALIS

© Swiernalis, fot. Maja KopaPochodzi z Suwałk. Po przeprowadzce do Poznania założył projekt Lord & The Liar, w którym był odpowiedzialny za teksty i muzykę, a aranżacje pomagali mu tworzyć różni poznańscy muzycy. Jako Pan i Kłamca odwiedził wszystkie województwa i zagrał ponad 100 koncertów, w tym na znanych i szanowanych festiwalach, m.in. Opole Songwriters Festival w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i Halfway Festival w Operze Podlaskiej.
więcej…